Forsiden

 

 

 

    

 

 


 

 

 

  

Se vores ny menukort.

over under nyheder kan man se hvad vi tilbyder 


 

INFO

I forbindelse med den nyligt afholdte Generalforsamling, har bestyrelsen d. 16.11.2016
afholdt opfølgende bestyrelsesmøde.

På agendaen var bla. konstituering af bestyrelsen.

Efter ønske fra Jørn Rasmussen, vedrørende en lille ændring i bestyrelsens sammensætning, ser
bestyrelsen i Århus Flugtskytteklub efterfølgende således ud:

  • Formand, Michael Schow
  • Kasserer, Emil Lykke Sørensen
  • Bestyrelses medlem, Jørn Rasmussen
  • Bestyrelses medlem, Ahmad Mohseni
  • Bestyrelses medlem, Michael Hansen
  • Bestyrelses medlem, Jørn Petersen
  • Bestyrelses medlem, Henry Vester


På bestyrelsens vegne, vil jeg gerne sige Jørn Rasmussen tusind tak for hans store arbejde
som formand de seneste år i ÅFK, samt hans ønske om at fortsætte i bestyrelsen.

Bestyrelsen ser frem til et godt samarbejde fremadrettet, og et godt skydeår i 2016.


Med venlig hilsen
Michael Schow

 

 

 

 

 

 

Århus Flugtskytteklub

Generalforsamling 2015

Referat.

 

 

Kan læses under nyheder ..

 

 

 

 


 

Old Boys AAFK 2015

 

Hold 1 Nr. NAVN KLUB 1 2 Sum 3 4 Sum Kl.      
  1 Sivert Thomsen FFF 21 21 42 21 19 82        
  2 Henrik Wadsager Havndal 25 21 46 22 19 87        
J 3 Kim Rasmussen Næstved 24 22 46 22 17 85 J2      
J 4 Christian Beck ÅFK  24 20 44 23 22 89 J1      
  5 Thomas Møller Horsens 23 23 46 20 19 85        
  6 Ole Nørskov ÅFK 22 17 39 17 20 76        
Hold 2                          
  7 Ove N. Andersen FFF 19 19 38 18 20 76        
  8 Rex Rafn ÅFK 18 20 38 22 18 78        
  9 Finn Geisby Horsens 21 17 38 19 22 79        
  10 Ebbe Kofoed Horsens 21 17 38 20 18 76        
  11 Jørgen J. Hansen FFF 18 18 36 19 16 71        
  12 Peter Sørensen ÅFK 13 18 31 14 15 60        
Hold 3                          
  13 Klaus Folke ÅFK 19 22 41 20 24 85        
J 14 Kim Rabøl Horsens 17 17 34 15 16 65        
  15 Hans J Jepsen Havndal 18 16 34 23 19 76        
  16 Torben Hansen Køge/Herfølge 21 24 45 23 25 93 A2 24 24 16
  17 Søren P Jensen ÅFK 18 17 35 14 19 68        
  18         0     0        
Hold 4                          
  19 Per H. Jensen ÅFK 20 20 40 19 23 82 B3 17    
  20 Jan Nielsen FFF 23 24 47 21 23 91        
  21 Lars Beck ÅFK 21 23 44 22 20 86        
  22 Per Møller Havndal 23 23 46 24 21 91 A3 24    
  23 Søren Svop FFF 20 22 42 24 24 90        
  24 Henning Ströh Rendsburg 13 16 29 16 18 63        
Hold 5                          
  25 Alfred Kezler Rendsburg 17 13 30 16 18 64        
  26 Thomas Secher Jensen ÅFK 25 22 47 24 22 93 A1 24 24 17
  27 Torben Pedersen ÅFK 21 22 43 23 23 89        
  28 Torben Hausig  Tåstrup 21 23 44 20 20 84        
  29 Jens Rathje Rendsburg 21 20 41 19 22 82 B1 22 24  
  30         0     0        
Hold 6                          
  31 Jörn Möller Rendsburg 21 22 43 15 24 82 B2 22 20  
  32 Birger Hansen FFF 22 23 45 22 22 89        
  33 Ralf Priegann Rendsburg 22 23 45 18 21 84        
J 34 Michael Schow  ÅFK 18 23 41 19 23 83 J3      
  35 Ahmad Mohseni ÅFK 19 17 36 17 17 70        
  36         0     0        

 

 

 


 

Dansk Skytte Unions Flugtsektion inviterer til

DM SKEET 2015 

 

Kl. Nr. NAVN KLUB 1 2 3 Sum 4 5 Sum Semi Bronze Guld PL
S 16 Jesper Hansen KFK 25 24 24 73 25 24 122 14+17   16 1
J 4 Emil  K. Petersen Jetsmark 25 23 25 73 24 22 119 15   14 2
J 21 Mikkel Petersen KFK 24 25 23 72 23 23 118 12+4 14   3
J 25 Johan Birklykke Jetsmark 25 24 24 73 25 24 122 14+16 12   4
S 23 Thomas Karlsen KFK 25 24 25 74 23 24 121 12+3     5
S 1 Claus Weits Pedersen Esbjerg 22 25 23 70 23 25 118 11     6
                             
S 7 Michael Nielsen KFK 21 25 24 70 23 24 117       7
J 18 Alexander Karlsen KFK 25 23 23 71 22 24 117       8
S 29 Roeland Schultz ÅFK 24 22 23 69 23 24 116       9
S 5 Bo Sørensen ÅFK 20 24 24 68 25 22 115       10
S 35 Simon Larsen ÅFK 21 25 22 68 23 22 113       11
S 19 Mads Bilstrup ÅFK 23 21 21 65 24 22 111       12
S 12 Morten Olesen KFK 22 23 23 68 20 22 110       13
O 27 Klaus Folke ÅFK 22 23 23 68 20 22 110       14
O 6 Torben Hansen KFK 23 21 21 65 20 24 109       15
J 2 Frederik Strøm Jetsmark 20 20 23 63 20 23 106       16
S 15 Nicolai J. Hansen Jetsmark 21 21 21 63 20 23 106       17
V 33 Thomas S. Jensen ÅFK 20 20 23 63 22 21 106       18
O 26 Jan Nielsen FFF 22 17 24 63 21 20 104       19
J 34 Kasper Rasmussen MSK 19 24 17 60 25 19 104       20
S 32 Michael Schow ÅFK 18 22 21 61 21 21 103       21
O 8 Rex J. Rafn ÅFK 20 23 19 62 20 21 103       22
S 17 Christian Beck ÅFK 20 21 20 61 20 20 101       23
O 28 Carsten Laursen  ÅFK 19 16 21 56 20 22 98       24
O 11 Kuno Danielsen MSK 15 20 20 55 22 21 98       25
V 13 Lars Eriksen ÅFK 22 20 20 62 18 18 98       26
O 22 Thomas Thomsen FFF 18 24 18 60 19 18 97       27
D 3 Lærke Olesen Jetsmark 22 16 17 55 21 20 96       28
O 31 Hans Berggreen KFK 12 20 20 52 21 19 92       29
S 10 Casper Nielsen ÅFK 17 19 19 55 14 18 87       30
O 20 Ahmad Mohseni ÅFK 18 17 17 52 17 17 86       31
V 24 Bjarne Juul Jensen ÅFK 11 18 13 42 16 16 74       32
S 14 Palle Gustafsson ÅFK 13 9 15 37 13 17 67       33
D 9 Mia Lund Jetsmark 19 18 16 53 0 0 53        
                             

 Opdeling efter klasser resultat

 

Hold 1 Nr. NAVN KLUB 1 2 3 Sum 4 5 Sum Kl. PL
V 33 Thomas S. Jensen ÅFK 20 20 23 63 22 21 106 V 1
V 13 Lars Eriksen ÅFK 22 20 20 62 18 18 98 V 2
V 24 Bjarne Juul Jensen ÅFK 11 18 13 42 16 16 74 V 3
O 27 Klaus Folke ÅFK 22 23 23 68 20 22 110 O 1
O 6 Torben Hansen KFK 23 21 21 65 20 24 109 O 2
O 26 Jan Nielsen FFF 22 17 24 63 21 20 104 O 3
O 8 Rex J. Rafn ÅFK 20 23 19 62 20 21 103 O 4
O 28 Carsten Laursen  ÅFK 19 16 21 56 20 22 98 O 5
O 11 Kuno Danielsen MSK 15 20 20 55 22 21 98 O 6
O 22 Thomas Thomsen FFF 18 24 18 60 19 18 97 O 7
O 31 Hans Berggreen KFK 12 20 20 52 21 19 92 O 8
O 20 Ahmad Mohseni ÅFK 18 17 17 52 17 17 86 O 9
S 16 Jesper Hansen KFK 25 24 24 73 25 24 122 S 1
S 23 Thomas Karlsen KFK 25 24 25 74 23 24 121 S 2
S 1 Claus Weits Pedersen Esbjerg 22 25 23 70 23 25 118 S 3
S 7 Michael Nielsen KFK 21 25 24 70 23 24 117 S 4
S 29 Roeland Schultz ÅFK 24 22 23 69 23 24 116 S 5
S 5 Bo Sørensen ÅFK 20 24 24 68 25 22 115 S 6
S 35 Simon Larsen ÅFK 21 25 22 68 23 22 113 S 7
S 19 Mads Bilstrup ÅFK 23 21 21 65 24 22 111 S 8
S 12 Morten Olesen KFK 22 23 23 68 20 22 110 S 9
S 15 Nicolai J. Hansen Jetsmark 21 21 21 63 20 23 106 S 10
S 32 Michael Schow ÅFK 18 22 21 61 21 21 103 S 11
S 17 Christian Beck ÅFK 20 21 20 61 20 20 101 S 12
S 10 Casper Nielsen ÅFK 17 19 19 55 14 18 87 S 13
S 14 Palle Gustafsson ÅFK 13 9 15 37 13 17 67 S 14
J 25 Johan Birklykke Jetsmark 25 24 24 73 25 24 122 J 1
J 4 Emil  K. Petersen Jetsmark 25 23 25 73 24 22 119 J 2
J 21 Mikkel Petersen KFK 24 25 23 72 23 23 118 J 3
J 18 Alexander Karlsen KFK 25 23 23 71 22 24 117 J 4
J 2 Frederik Strøm Jetsmark 20 20 23 63 20 23 106 J 5
J 34 Kasper Rasmussen MSK 19 24 17 60 25 19 104 J 6
D 3 Lærke Olesen Jetsmark 22 16 17 55 21 20 96 D 1
D 9 Mia Lund Jetsmark 19 18 16 53 0 0 53 D 2
  30           0     0    
  36           0     0    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANE 1            BANE 2
 
 9.30            HOLD 1            HOLD 2
10.00           HOLD 3            HOLD 4
10.30           HOLD 5            HOLD 6
11.00           HOLD 2            HOLD 1
11.30           HOLD 4            HOLD 3
12.00           HOLD 6            HOLD 5

12.30-13.00                     Pause
13.00           HOLD 1            HOLD 2
13.30           HOLD 3            HOLD 4
14.00           HOLD 5            HOLD 6

TIDSPLAN SØNDAG           

                  

BANE 1            BANE 2
9.30            HOLD 6            HOLD 5
10.00           HOLD 4            HOLD 3
10.30           HOLD 2            HOLD 1
11.00           HOLD 5            HOLD 6
11.30           HOLD 3            HOLD 4
12.00           HOLD 1            HOLD 2

EVT. SHOOT OFF

13.00               SEMIFINALER
     13.30               MEDALJEKAMPE

 

 

Tid:

15 &16. AUGUST 2015

 

Sted:

Århus Flugtskytte-Klub

Koldkilde 50, Elev

8520 Lystrup

 

Program:

Fredag D. 14 august træning 12,00 til 18,00

Lørdag D. 15 august skydningen starter kl. 09,00 til 75 duer

Søndag D. 16 august skydningen starter kl. 09,00  til 50 duer + DIF Finale

Jury ser duer kl. 08,30

 

 

Indskud:

Pr. skytte 500,00 kr.

 

Tilmelding:

Tilmelding senest fredag 07. august  2015 til:

Jørn Rasmussen, Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. - 4010 7610

Michael Schow, Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

 

Betaling:

Betaling senest på dagen, eller på konto DDB 4440 - 11617468

HUSK at skrive navn på indbetaling,,

 

Med venlig hilsen

DSkyU Flugtsektion/ÅFK

 

 


 

 

Resultat fra ÅGP

 

 

Række E :
1- Per Knudsen
2- Vidar Myrhagen
3- Claus Pallesen
4- Thomas Karlsen
5- Roeland Schultz
6- Morten Olesen

 

Række A:
1- Freddy Jensen
2- Lars Beck
3- Rex Rafn
4- Per Møller
5- Marius Lillehagen
6- Henrik Poulsen

 

Række B
1- Hans Berggreen
2- Ebbe Kofoed
3- Kasper Rasmussen
4- Christian Beck
5- Finn Jensen
6- Arne Andersen

 

 


 

Startliste 


 

 

Startliste

             

 Hold 1

1

Jørgen Imhof Honoré

Fredericia

 

 

2

Lars Beck Pedersen

ÅFK

 

3

Claus Weits

Esbjerg

 

4

Walther Madsen

KFK

 

5

Finn Geisby

Vejen

 

 

 

 

       

 Hold 2

6

Geir Heggertveit

BLK, Norge

       

 

7

Martin Lange

Esbjerg

       

 

8

Jørgen Jarl Hansen

FFF

       
 

9

Mads Bilstrup

ÅFK

       

 

10

Jan Mortensen

Næstved

       

 

 

 

 

       
               

 Hold 3

11

Ebbe Kofoed

Vejen

       

 

12

Kjetil Roos-Bjerke

NGSSK, Norge

       

 

13

Anders Petersen

KFK

       
 

14

Arne Andersen

Sollihøgda, Norge

       

 

15

Vidar Myhrehagen

ØSS, Norge

       

 

 

 

 

       
               

 Hold 4

16

Kasper Rasmussen

MSK

       

 

17

Michael Schow

ÅFK

       

 

18

Rex J. Rafn

ÅFK

       
 

19

Finn Jensen

JFF, Norge

       

 

20

Morten Olesen

Purhus

       

 

 

 

 

       
               

 Hold 5

21

Hans Berggreen

KFK

 

 

22

Henrik Povlsen

Purhus

 

23

Karoline M. Celius

ØSS, Norge

 

24

Simon Larsen

Kronjylland

 

25

Kim Rabøl

Horsens

Startliste

 

 Hold 6

26

Emil Lykke Sørensen

ÅFK

       

 

27

Roeland Schultz

Køge/Herfølge

 

 

28

Carsten Laursen

Havndal

 

29

Thomas Thomsen

FFF

 

30

Christian Beck

ÅFK

       

 Hold 7

31

Per Knudsen

KFK

 

32

Ahmad Mohseni

ÅFK

       

 

33

Gunnar S. Knudsen

VBM

       
 

34

Jon Kristoffer Skaret

Sollihøgda, Norge

       

 

35

Bo Sørensen

ÅFK

       
               

 Hold 8

36

Marius M. Lillehagen

Løiten JFF, Norge

       

 

37

Thomas Karlsen

KFK

       

 

38

Per Møller

Havndal

       
 

39

Lærke Olesen

Jetsmark

       

 

40

Freddy Jensen

Bærum, Norge

       
               

 Hold 9

41

Klaus Folke

ÅFK

       

 

42

Mikkel Skipper

Kronjylland

       

 

43

Frank Hansen

Åsnes, Norge

       
 

44

Michael Hansen

ÅFK

       

 

45

Hilde Eggen

Bærum, Norge

       
               

 Hold 10

46

Bent Pedersen

FFF

 

 

47

Frederik Strøm

Jetsmark

 

48

Claus Pallesen

Køge/Herfølge

 

49

Thomas Jensen

ÅFK

 

50

 

 

 

 

 

 

               

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hvis du er interesseret i at få et uforbindende tilbud på dine

forsikringer fra GF Forsikring skal du blot kontakte Henning Lønbæk på Tlf: 21281318.

 

 

 


 

 Se vores facebook gruppe, og bliv medlem så du kan få oplysninger, hver gang vi laver skydninger eller mangler hjælp med banen/duer.